В Україні хочуть знову підвищити мінімальну зарплату, тепер до 4100. Чому це погана ідея

4 грудня Петро Порошенко заявив, що за сприятливих обставин в економіці мінімальну зарплату в Україні наступного року можна буде підвищити до 4100 гривень.

Повідомляє сайт ГОЛОВНИЙ ПОЛТАВСЬКИЙ з посиланням на news.finance.ua.

То що українцям чекати від чергового ймовірного підвищення зарплатні?

Щоб зросло благополуччя

Міністр соцполітики Павло Розенко підтримав ініціативу президента, назвавши її “абсолютно правильною”. “Рівень життя і добробут працюючої людини має бути підвищено. Переконаний, ми маємо всі шанси досягнути мінімальної зарплати 4100 грн у неінфляційний спосіб” , – написав Розенко на своїй сторінці у Facebook.

Саме поняття “неінфляційний спосіб” збентежило економістів. Адже підвищення зарплат призводить до вищого рівня цін на товари та послуги. Тобто, уникнути зростання інфляції за таких обставин складно.

Власне, так і відбулося після підвищення зарплатні в січні 2017 року до 3200 грн.

В НБУ порахували, що подвоєння мінімальної заробітної плати додало близько 2-2,5% до показника інфляції у 2017 році. Найбільш відчутний вплив підвищення мінімальної зарплати відбувся через підвищення собівартості послуг.

Й це легко пояснити. Наприклад, в пекарні 10 людей випікали 100 хлібин, й отримували мінімальну зарплатню. Щоб виплачувати робітникам вищу зарплатню роботодавець змушений або скорочувати виробництво, або підвищувати ціну хліба. Навряд попит на хліб зросте вдвічі.

Тому є ризик, що поки частина населення збільшить доходи після підвищення зарплати – частину доходів інших людей, які отримували більше за мінімум, зжере підвищення цін.

Найбільше можуть постраждати соціально незахищені категорії населення, серед яких зокрема й пенсіонери. Та Розенко переконаний, що такий крок дасть “додатковий ресурс надходжень до Пенсійного фонду, що надасть нам можливості для чергового підвищення пенсій в Україні”.

Бізнес не в захваті

Щоб виплатити гроші одним, потрібно взяти їх в інших. Тож український малий та середній бізнес змушений буде “підтягувати” рівень мінімальної зарплатні для працівників.

Подвоєння мінімалки в січні цього року призвело до виходу українського бізнесу з тіні, запевняють в уряді. За підрахунками МЕРТ, в січні-квітні 2017 року рівень тіньової економіки щодо ВВП складав 37%, що на 6 відсоткових пунктів менше, аніж в аналогічний період 2016.

“Підвищення мінімальної зарплати на початку цього року – це чисто податковий захід. У реальності мало хто отримував менше, просто все, що було вище 1600, видавали в конвертах. Тепер база оподаткування зросла”, – вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Економісти прогнозують, що чергове підвищення у нинішніх умовах матиме зворотний ефект і малому бізнесу доведеться піти у тінь або просто закривати підприємства.

Особливо це може нашкодити бізнесу в малих містах та селищах, адже там фонд оплати праці невелекий, а попит на роботу чималий. У невеличких містах офіційна зарплата працівників може бути менше 4000 грн. Тож роботодавці змушені будуть переводити працівників на “півставки” або “чверть ставки” чи взагалі скорочувати частину працівників, щоб не збанкротувати.

Фахівці з американського Національного бюро економічних досліджень вивчили досвід 14 країн та дійшли висновку, що підвищення мінімальної зарплати всього на $ 1 на тиждень призводить до скорочення робочих місць на підприємстві на 2%, пише видання Wired.

Підвищення мінімальної зарплатні робить людей надто дорогими для американських роботодавців, тож вони шукають можливості, щоб замінити їх роботами.

Не менш критичною ситуація є у бюджетній сфері, пояснює Член виконавчого комітету Української спілки фінансових аналітиків Віталій Шапран в коментарі Еспресо.

“Вчителі, медики, паспортисти та інші зарплати у конвертах не отримують, тож відсутність зростання зарплат у бюджетній сфері призведе до соціального напруження. Тому АПУ і уряду тут потрібно обирати золоту середину між стабільністю фінансів і занепокоєнням населення”,- пояснює аналітик.

Пізно перераховувати

У проекті держбюджету на 2018 рік уряд передбачив зростання мінімальної заробітної плати на 500 грн – тобто, до 3723 грн.

Про це нагадав Володимир Гройсман, наголосивши що збільшення мінімальної зарплати можливе тільки при прискоренні зростання економіки.

Економіст Тарас Козак в ефірі Еспресо.TV заявив, що заява президента Петра Порошенка про підвищення мінімальної зарплати до 4100 гривень у 2018 році має популістичний характер.

Він пояснив це тим, що показник мінімальної зарплатні в розмірі 3723 грн закладений в проекті бюджету на наступний рік. Економіст нагадав, що за цей документ Рада повинна голосувати вже 7 грудня.

“Бюджет на наступний рік представляє собою серйозний документ, а кожна цифра у ньому проходить довге обговорення на основі розрахунків. Саме тому, така пропозиція Порошенка буквально за 2 дні до голосування є дивною”,- вважає Козак.

Віталій Шапран вважає, що система державних фінансів через інфляційні темпи 2015-2017 рр. тепер накопичує більше ресурсів, тож поступове підняття мінімальної зарплатні на 28% (з 3200 до 4100 грн) буде меншим злом, ніж одномоментне зростання на 100% у минулому.

“В будь-кому випадку вплив цього рішення на інфляцію буде меншим, ніж у минулому”, – певен економіст.

Нагадаємо, НБУ заклало інфляцію на наступний рік на рівні 7,3%. За словами заступниці голови Нацбанку Катерини Рожкової, підвищення мінімальної зарплатні з 1 січні до 3723 грн не вплине на суттєве підвищення інфляції.

Якою буде інфляційна ціль при підвищенні мінімальної зарплати до 4100 грн – поки невідомо.

Підвищувати зарплати необхідно, але робити це потрібно природним шляхом, а не адміністративним. Коли зростає ринок праці, з’являються нові вакансії, росте виробництво і за рахунок цього платяться більші зарплати.

ЧИТAЙТЕ ТAКOЖ НA СAЙТІ UATOPINFO-ВСІ НOВИНИ УКРAЇНИ:

 Жінкa зaстряглa у вікні, кoли викидaлa свoї фекaлії під чaс пoбaчення

Дивні сексуaльні прaктики – збoчення чи прирoдa?

Мужчинa изнaсилoвaл, a зaтем и убил свoю 3-недельную дoчь

Ревнивaя женa жестoкo нaкaзaлa любoвницу мужa, нaпихaв ей между нoг жгучий перец

Стрілянинa в Лaс-Вегaсі: Стівен Пaддoк встaнoвив кaмери у гoтелі (ВІДЕO)